Zalety ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń jest znaną metodą ich dezynfekcji. Ma wiele zalet, dlatego jest szeroko wykorzystywane przy dbaniu o czystość i bezpieczeństwo biur, domów, przedszkoli, a nawet wnętrz samochodów. To metoda, która pozwala na pozbycie się drobnoustrojów chorobotwórczych, ale bez negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Jakie są jej zalety? Dlaczego warto ozonować pomieszczenia?

Ozonowanie pomieszczeń bez silnej chemii

To, co wyróżnia ozonowanie to fakt, że do dezynfekcji nie wykorzystuje się silnej chemii. Ozon naturalnie występuje w ziemskiej atmosferze. Jest bardzo reaktywny. To silny utleniacz, więc wbudowuje się w ściany komórkowe bakterii, wirusów, grzybów i innych patogenów, a następnie rozrywa je. Dzięki temu są one niszczone i przestają być groźne dla człowieka. Po zakończonym ozonowaniu trzeba dobrze wywietrzyć pomieszczenie, by nadawało się do normalnego użytkowania. Wietrzenie powinno trwać przynajmniej 30 minut. Tyle wystarczy, by poziom ozonu spadł do tego, który naturalnie występuje w powietrzu.

Nadmiar ozonu może zaszkodzić człowiekowi. Jednak jego usunięcie jest bardzo proste – wystarczy otworzyć okno, by wypuścić nadmiar ozonu z pomieszczenia. Efektem jest zabicie wszystkich drobnoustrojów i zadbanie o bezpieczne pomieszczenie, w którym bez obaw mogą przebywać nawet dzieci.

Skuteczne stałe sprzątanie

Ozonowanie jest bardzo skuteczne. Ta metoda dezynfekcji nie tuszuje bakterii i wirusów, ale je po prostu niszczy. Z tego właśnie powodu warto włączyć je w sprzątanie stałe pomieszczeń domowych oraz tych, w których jest prowadzona działalność gospodarcza. Ozonowanie może być po prostu stałym elementem dbania o czystość w budynku.

Ozonowanie pomieszczeń – brak negatywnych efektów

Ozonowanie nie ma negatywnych efektów. Jest bezpieczne. Właśnie z tego powodu można je przeprowadzać tak często, jak uważamy za stosowne.

Dokładna metoda sprzątania

Ozonowanie jest bardzo dokładną metodą dezynfekcji. Jeśli używasz płynów, to musisz liczyć się z tym, że działają tylko tam, gdzie dosięgną. Gaz wnika wszędzie. Dla niego zamknięte drzwiczki od szafki nie są żadną przeszkodą. Fronty mebli nie są przecież całkowicie szczelne. Dzięki temu do ich wnętrza bez trudu przedostaje się gaz, który przy okazji zdezynfekuje wszystko, co napotka na swojej drodze.

Powierzchnie bez uszkodzeń

Ozon nie wpływa negatywnie na wygląd i stan powierzchni, z którymi ma kontakt. Nie musisz martwić się, że po jego użyciu zmieni się kolor ścian lub podłóg. Możesz spokojnie zostawić wszystkie elementy wystroju wnętrza takie jak: dywany, wykładziny, zasłony, tapicerki kanap i foteli. Ozon im nie zaszkodzi ani się na nich nie osadzi.

Bezzapachowe ozonowanie pomieszczeń

Większość środków do dezynfekcji ma charakterystyczny, chemiczny zapach. Często też pachną alkoholem, który jest w ich składzie. W związku z tym przebywanie w zdezynfekowanym pomieszczeniu może być nieprzyjemne. Ozon ma naturalny zapach, który wiele osób lubi. To delikatny zapach, który towarzyszy wyładowaniom atmosferycznym. Jest on ledwo wyczuwalny, a po obowiązkowym wietrzeniu pomieszczenia znika całkowicie. Nie musisz martwić się, że będzie Ci przeszkadzał! To na pewno ucieszy wszystkich o wyjątkowo wrażliwym powonieniu.

Ozonowanie w walce z nieprzyjemnym zapachem

Warto też podkreślić, że ozon nie tylko nie ma intensywnego zapachu, ale także usuwa inne zapachy. Ozonowanie można więc wykorzystywać jako sposób na pozbywanie się odorów. To ważne, bo inne metody tylko ukrywają zapach. Maskują brzydkie zapachy mocnymi nutami aromatycznymi. Tak działają odświeżacze powietrza. Niestety, kiedy z czasem odświeżacz przestaje działać. Ozonowanie pozbywa się zapachu skutecznie i na zawsze.