Porządek w firmie a jakość pracy

Zachowanie czystości na halach produkcyjnych, w magazynach czy biurach niesie wymierne korzyści. Regularne sprzątanie poprawia samopoczucie pracowników i podnosi wydajność pracy. Porządek na stanowisku i w przestrzeniach ogólnodostępnych sprawia, że personel nie tylko pracuje z większym zaangażowaniem, ale i chętniej dba o powierzone mu maszyny oraz wyposażenie.

Sprzątanie hal produkcyjnych i magazynów – dlaczego jest ważne?

Utrzymanie odpowiedniej czystości w miejscach produkcji i przeładunku jest szczególnie ważne, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Zalegające odpadki mogą być przyczyną nieszczęśliwych wypadków. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pakowacz niosący ciężką paczkę, przysłaniającą mu drogę, następuje na śliską ciecz lub kawałek opakowania, traci równowagę i upada. Regularnie usuwanie kurzu, brudu, a także pyłów ma znaczący wpływ na zdrowie pracowników. Zanieczyszczenia pyłowe na halach produkcyjnych mogą być przyczyną groźnych dla życia chorób. Nawarstwiający się brud podnosi również ryzyko tego, że w przyszłości w trudno dostępnych przestrzeniach zalegną się insekty lub gryzonie.

Sprzątanie ma także oczywistą moc podnoszenia morale wśród personelu. Brudne maszyny, urządzenia, porozrzucane resztki nie zachęcają pracowników do odpowiedniego wykonywania obowiązków. Zaniedbany sprzęt sprawia też, że osoby wykorzystujące go do pracy, mniej chętnie o niego dbają, co w perspektywie czasu znacznie podnosi koszty eksploatacyjne.

Sprzątanie przestrzeni biurowych – czystość najlepszym sprzymierzeńcem pracodawcy?

Podobnie jak w przypadku firm produkcyjnych, tak też w urzędach czy w korporacjach, porządek w biurach i boksach pracowników ma swoje wymierne korzyści. Przestrzeń biurowa – uwzględniając liczbę pracującej na niej osób – zwykle nie jest zbyt obszerna. Nie usuwane zalegające śmieci, resztki papieru, nawarstwiające się plamy na wykładzinach szybko czynią tę przestrzeń ciasną i niechlujną. Nie tylko wygląda to źle w oczach osób postronnych, ale przekłada się także na wydajność pracy oraz podejście do niej. Wykonywanie obowiązków w kurzu i stertach papieru dla nikogo nie jest przyjemna.

Dlaczego warto wynająć firmę sprzątającą

Wiele firm zobowiązuje pracowników do tego, aby zachowywali porządek na swoim stanowisku pracy. Jednak, jeśli nawet wywiązują się z obowiązków, nigdy nie będą podchodzić do nich z taką pieczołowitością jak personel firmy sprzątającej, dla którego sprzątanie jest istotą ich pracy.
Poza tym jest wiele innych korzyści płynących ze współpracy z profesjonalnym przedsiębiorstwem sprzątającym, m.in.:

  • brak konieczności zakupu maszyn – zlecając utrzymanie porządku innemu podmiotowi, nie musimy martwić się o sprzęt. Firma użyje własnych, wysokiej jakości maszyn, przeznaczonych do świadczenia profesjonalnych usług sprzątających;
  • brak konieczności administrowania procesem – podwykonawca zapewni nie tylko wykwalifikowany personel i odpowiednio dobrane detergenty, ale weźmie też na siebie sprawy kadrowe oraz administracyjne;
  • sprzątanie według zasady 5S – profesjonalna firma sprzątająca posiada skuteczny system zarządzania sprzątaniem, oparty na zasadzie 5S: segregacja, systematyka, sprzątanie, standaryzacja, samodyscyplina;
  • niskie koszty – wbrew pozorom zlecenie prac porządkowych zewnętrznej firmie może okazać tańsze niż stworzenie od podstaw własnego zespołu sprzątającego. Wystarczy wziąć pod uwagę koszty początkowe, w które wchodzi zakup sprzętu, akcesoriów i środków czyszczących. Dodatkowo trzeba liczyć się z koniecznością zatrudnienia kolejnego personelu i kosztami zarządzania kadrą.