Pielęgnacja zieleni w okresie letnim

Lato to niezwykle trudny czas praktycznie dla wszystkich roślin. Szczególnie podczas trwania długotrwałych upałów, kwiaty, trawa, a nawet młode drzewa są narażone na uschnięcie. Choć w trakcie sezonu wakacyjnego zdarzają się opady deszczu, najczęściej są one krótkotrwałe i bardzo obfite. Letnia pielęgnacja zieleni z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Ponadto, bardzo szybko można popełnić błąd, który w krótkim czasie zniweczy nasze wysiłki. Na co zwracać szczególną uwagę w trakcie pielęgnowania zieleni? Czego należy unikać i jakie czynności pomogą przetrwać roślinom ten trudny okres?

Prawidłowa pielęgnacja zieleni – podstawowe informacje

Największymi problemami w trakcie lata są palące słońce i długotrwała susza. Praktycznie każdy wie, że w tym czasie należy podlewać rośliny, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak robić to prawidłowo.

  • Pierwszą i najważniejszą kwestią jest pora dnia. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy podlewać wcześnie rano. Warto sprawdzić pogodę i wybrać pochmurny dzień. Dlaczego to jest takie ważne? Głównym powodem jest duże parowanie, które dodatkowo wzrasta w słoneczne dni.
  • Wiele osób zastanawia się czy pielęgnacja zieleni w trakcie lata wymaga bardzo częstego podlewania. Niestety zbyt duża częstotliwość najczęściej wiąże się ze stosunkowo niewielką ilości wody, którą dostarczamy roślinom. Lepiej podlewać rzadziej i bardziej intensywnie. Dobrą praktyką jest podlewanie co około 3 dni.

Warto również pamiętać, że intensywne podlewanie trzeba zacząć jeszcze przed prognozowanymi upałami. Jeżeli tak się nie stanie, w przypadku trawników mogą pojawić się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Z kolei kwiaty i młode drzewka mogą zacząć stopniowo usychać.

Jak dbać o rośliny latem?

W trakcie trwania upałów, niektóre osoby decydują się na używanie różnego rodzaju nawozów. Choć pierwiastki takie jak fosfor, azot, potas i inne są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, to należy je ostrożnie dozować. Nie zaleca się nawożenia w trakcie upałów. Skuteczniejszą metodą jest dostarczenie roślinom niezbędnych składników podczas chłodniejszych, zachmurzonych dni. Warto regularnie śledzić pogodę i wybrać najlepiej deszczowy dzień. W żadnym wypadku nie należy przekraczać zalecanej dawki nawozu. Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Zbyt duża intensywność nawożenia osłabia rośliny, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich uschnięcia.

  • Kosząc trawnik w trakcie lata, warto precyzyjnie naostrzyć ostrza. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojej techniki, warto oddać je profesjonalistom.
  • Nie należy zbyt nisko kosić trawnika, ponieważ możemy uszkodzić delikatne części źdźbła, szczególnie podatne na wysokie temperatury i palące słońce.
  • W przypadku używania kosiarek samojezdnych, trzeba sprawdzić kąt pod jakim pracują elementy tnące i w razie potrzeby je wyregulować

Pielęgnacja zieleni podczas lata polega m.in. na wykonywaniu czynności wyprzedzających. Gdy rośliny zaczynają usychać, jest to jednoznaczny sygnał, że zostały popełnione błędy. Osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie odpowiednio zadbać o ogród, niezwykle często korzystają z usług firm oferujących pielęgnację zieleni. Doświadczeni eksperci pomogą nie tylko ustalić zakres prac niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin, ale również doradzą w wyborze najskuteczniejszych nawozów. Korzystanie z usług firm tego typu jest szczególnie polecane osobom, które planują dłuższe wakacje. Pod nieobecność domowników specjaliści zajmą się ogrodem, dzięki czemu po powrocie będzie można cieszyć się piękną i soczystą zielenią.