Organizacja pracy w magazynie – jak zadbać o porządek?

sprzątanie magazynów Poznań

W każdym miejscu pracy organizacja pełni kluczową rolę. Wpływa nie tylko na efektywność i wydajność, ale również na morale i komfort pracowników. Jest szczególnie istotna w przypadku magazynów, w których niejednokrotnie przechowuje się setki, tysiące, a nawet setki tysięcy towarów. Oprócz organizacji, niezwykle ważny jest również porządek, który wprowadza harmonię. Sprzątanie magazynów odbywa się zazwyczaj przy współpracy ze specjalistycznymi firmami, które dysponują zarówno odpowiednim sprzętem, jak i środkami. W przypadku niewielkich magazynów, niektórzy właściciele decydują się samodzielnie zadbać o porządek, jednak nie zawsze jest to wystarczająco efektywne, a co najważniejsze, angażuje pracowników, którzy muszą zaprzestać wykonywania swoich czynności.

Dlaczego porządek w miejscu pracy jest tak ważny?

W praktycznie każdej branży przestoje oznaczają straty. Nie inaczej jest w logistyce. W firmie, w której panuje chaos organizacyjny, wydajność nigdy nie jest tak dobra, jak w przypadku uporządkowanego przedsiębiorstwa. Jakie zasady powinny panować w dobrze zarządzanym magazynie?

  • Na początku należy zaplanować miejsce każdego urządzenia, pojazdu i akcesoriów, które będą wykorzystywane podczas realizowania obowiązków. Każdy pracownik po zakończeniu pracy musi odłożyć sprzęt lub zaparkować pojazd na swoim miejscu. Dzięki temu, niezbędne urządzenia i akcesoria są zawsze dostępne i nie trzeba ich szukać.
  • Sprzątanie magazynów obejmuje przede wszystkim posadzkę. W zależności od prowadzonej działalności, podłoga zostaje zabrudzona w krótszym lub dłuższym czasie. O ile kurz, piasek, błoto i inne resztki tego typu nie stanowią żadnego problemu, o tyle farby, kleje, smary czy oleje są znacznie cięższe do usunięcia. Takie zabrudzenia znacząco ograniczają przyczepność posadzki, dlatego trzeba je jak najszybciej usunąć. W praktycznie każdym magazynie wykorzystuje się wózki widłowe, które przewożą ciężkie towary. W sytuacji gdy podłoga jest śliska, ryzyko wypadku jest bardzo wysokie.

Aby szybko i przede wszystkim skutecznie usunąć różnego rodzaju chemikalia z posadzki magazynu, niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Urządzenia wykorzystywane do usuwania trudnych zabrudzeń muszą być na tyle wydajne, aby szybko pozbyć się np. zaschniętego smaru. Jednocześnie nie mogą naruszyć struktury posadzki. Zazwyczaj wykorzystuje się wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem. To właśnie umiejętność odpowiedniego ustawienia strumienia wody decyduje o sukcesie. Profesjonalne firmy zatrudniają specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, którzy bezpieczne usuwają nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Pozostałe zależności pomiędzy organizacją pracy a porządkiem

W przypadku dużych magazynów, wielogodzinne przerwy w pracy są niedopuszczalne, dlatego sprzątanie musi odbywać się szybko i przede wszystkim efektywnie. Firmy oferujące usługi tego typu w większości przypadków mają elastyczne podejście, dzięki czemu cały proces można przeprowadzić praktycznie bez żadnego uszczerbku dla biznesu. Przede wszystkim sprzątanie ma charakter sektorowy. Dzieląc cały magazyn na części unika się niepożądanych przestojów w pracy. Gdy jeden sektor jest sprzątany, wszystkie inne są w pełni dostępne.

  • Czyste i uporządkowane otoczenie sprzyja klarownemu myśleniu i lepszej koncentracji. Z kolei nieporządek prowadzi do roztargnienia, chaosu i może przyczyniać się do zwiększenia liczby niebezpiecznych sytuacji.

Firmy oferujące sprzątanie magazynów wykonują tę czynność najkrócej jak to tylko możliwe. Co więcej, regularne prace porządkowe pozwalają utrzymać magazyn w czystości przez długi czas.