Kurz w biurze – jak ograniczyć do go minimum?

kurz w biurze

Alergia na roztocze kurzu dotyczy już ponad 3 milionów osób w Polsce, zarówno dorosłych jak i dzieci. To jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, z którą niestety bardzo trudno jest sobie poradzić, bowiem nawet regularne sprzątanie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować kurzu z naszego otoczenia. Wśród cech charakterystycznych świadczących o alergii można wymienić m.in. przewlekły katar, łzawienie oczu, kichanie oraz zmiany skórne. Tego typu objawy nasilają się zwłaszcza w okresie jesiennym. Z kurzem zmagamy się nie tylko w domu, ale również w biurze. Chcąc ograniczyć problem, konieczne jest nie tylko regularne sprzątanie firm, ale też pamiętanie o kilku istotnych zasadach.

Jak poradzić sobie z kurzem w biurze?

Zalegające segregatory z dokumentami, teczki na górnych regałach oraz całe mnóstwo innych elementów na półkach – to właśnie tam spotkamy największe ilości kurzu. Co więcej, w pomieszczeniach tego typu bardzo często znajduje się wiele trudno dostępnych miejsc, w których przez długi czas gromadziły się niepotrzebne rzeczy i oczywiście roztocze. Chcąc ograniczyć ilość kurzu, w pierwszej kolejności musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu powierzchni.

Niezależnie od tego jakiej wielkości jest biuro, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług przedsiębiorstw oferujących sprzątanie firm. Dzięki temu, mamy pewność, że cały obszar został uprzątnięty przy wykorzystaniu profesjonalnych środków, bezpiecznych dla mebli oraz człowieka.

  • Firmy tego typu oferują kompleksowe usługi, w tym mycie podłóg, odkurzanie, czyszczenie mebli tapicerowanych i skórzanych, usuwanie pajęczyn oraz pranie dywanów. Jeśli zależy nam na maksymalnym ograniczeniu kurzu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pełnego wachlarza usług i regularne powtarzanie sprzątania.

Czynności, które mogą wykonywać pracownicy

Sprzątanie firm to jedno, ale na osadzanie się kurzu duży wpływ mają także codzienne czynności oraz to jakie elementy znajdują się w biurze. Warto zatem zastosować się do kilku porad, aby w dużej mierze ograniczyć występowanie problemu.

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest regularne wietrzenie pomieszczeń. To absolutna podstawa, bowiem w suchych i dusznych wnętrzach roztocze może swobodnie się namnażać. Wietrzenie należy przeprowadzać niezależnie od pory roku, najlepiej kilka razy dziennie. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, bowiem w tym czasie wiele osób zmaga się z nasilonymi objawami alergii. Pamiętajmy o tym, że kurz, a konkretnie to co się w nim znajduje, szkodzi nawet osobom, które nie mają problemów z uczuleniem.
  • Kolejnym ważnym zadaniem jest pozbycie się elementów stanowiących siedliska kurzu. Wszelkiego rodzaju segregatory oraz inne dokumenty najlepiej przechowywać w zamkniętych szafkach. W ten sposób będzie nam łatwiej utrzymać porządek w biurze i harmonię, co poprawi komfort pracy. Warto również zrezygnować z elementów ozdobnych, na których też lubi gromadzić się kurz.
  • Jeśli w biurze znajdują się dywany lub wykładziny, warto rozważyć ich usunięcie. Sprzątanie firm bardzo często wiąże się z czyszczeniem tego typu elementów, jednak w praktyce kurz i tak będzie osadzać się w tkaninie.
  • Dobrym pomysłem może być zakup oczyszczacza powietrza. Tego typu urządzenie sprawdzi się jednak w niewielkich biurach, gdzie pracuje tylko kilka osób. W tym wypadku kluczowa jest regularna wymiana filtra.

Choć całkowite pozbycie się kurzu jest niemożliwe, warto dążyć do jego zminimalizowania. To bowiem przełoży się na lepsze samopoczucie w miejscu pracy i okaże się zbawienne dla wszystkich alergików.