Jak zadbać o odpowiednią dezynfekcję w sklepie?

sprzatanie marketów Poznań

Zasady BHP są niezwykle ważne w każdym miejscu pracy, bez względu na rodzaj wykonywanej działalności. W czasach podwyższonego ryzyka zachorowania na różnego rodzaju choroby, w tym rozprzestrzeniającego się koronawirusa, właściciele sklepów powinni bardziej niż zwykle zadbać o higienę. Najważniejsza jest częsta dezynfekcja przy użyciu odpowiednich środków. Choć w większości przypadków te czynności wymagają zaangażowania sporej ilości czasu, są niezbędne do maksymalnego ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania ryzyka zarażenia. Wielu właścicieli korzysta z usług firm oferujących sprzątanie sklepów. Przedsiębiorstwa tego typu dysponują m.in. specjalistycznym sprzętem i środkami, dzięki którym łatwiej przeprowadzić cały proces.

Jak skutecznie zdezynfekować sklep?

Na początku warto zacząć od wyboru odpowiedniego preparatu odkażającego. Najlepszym rozwiązaniem będą profesjonalne środki wirusobójcze i bakteriobójcze, przeznaczone do dezynfekcji powierzchni.

  • Na rynku można znaleźć preparaty cechujące się różną pojemnością, jednak w większości przypadków najbardziej ekonomiczne są opakowania 5 l.
  • Wybierając konkretny produkt, warto sprawdzić certyfikaty oraz numer pozwolenia, świadczący o dopuszczeniu do obrotu preparatów biobójczych.

Kolejna kwestia to określenie najbardziej newralgicznych miejsc, elementów lub przedmiotów, które mają najczęstszy kontakt z klientami. Te miejsca należy dezynfekować jak najczęściej. Tego typu działania znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w sklepie. O ile to możliwe, dezynfekcję np. lady, klamek i uchwytów powinno przeprowadzać się co około godzinę. W sytuacji gdy klientów jest bardzo dużo, częstotliwość dezynfekcji powinna być jeszcze większa.

Profesjonalne sprzątanie sklepów

Niejednokrotnie w przypadku wielkopowierzchniowych sklepów, samodzielnie sprzątanie jest nie tylko nieefektywne, ale również bardzo czasochłonne. Sytuacja wygląda podobnie w średniej wielkości supermarketach. Firmy oferujące sprzątanie sklepów dokładnie czyszczą nawet trudno dostępne miejsca. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z ich usług?

  • Przedsiębiorstwa tego typu wyróżniają się elastycznymi warunkami współpracy. Co to jednak oznacza w praktyce? W każdej branży przestoje generują straty. Jest to szczególnie widoczne w przypadku sklepów. Sprzątanie i dezynfekcja mogą odbywać się przed lub po ich otwarciu, dzięki czemu przedsiębiorca nie ponosi żadnych strat związanych czasowym zamknięciem lokalu handlowego.
  • Czysty i uporządkowany sklep zachęca większą liczbę klientów do robienia częstszych zakupów. Ponadto, podnosi komfort pracy obsługi, co bezpośrednio przekłada się na wydajność.

W sytuacji gdy obiekt jest otwarty praktycznie przez cały dzień, firmy oferujące sprzątanie sklepów mogą wykonywać zlecone czynności nawet w nocy.

Co jeszcze warto wiedzieć o dezynfekcji?

W trakcie częstego używania preparatów dezynfekujących, istnieje duże ryzyko wysuszenia skóry dłoni. Aby do tego nie dopuścić, najlepiej stosować specjalne rękawiczki, natomiast przed snem wetrzeć w dłonie krem głęboko nawilżający. Ponadto, należy szczególnie chronić oczy, nos i gardło. Warto stosować także maseczki i okulary ochronne. Do przecierania powierzchni, elementów lub uchwytów dobrze użyć czystych, jednorazowych ręczników, które po wykorzystaniu trzeba wyrzucić do pojemnika na papierowe odpady. Warto pamiętać, że nawet częsta dezynfekcja nie zastąpi noszenia maseczek z filtrem i utrzymywania minimum 2 metrowej odległości od innej osoby.