Jak wybrać dobre środki do czyszczenia?

Środek czyszczący

Sprzątanie domów, ale też hoteli czy różnego rodzaju instytucji, jest nie lada wyzywaniem. Szczególnie trudnym zadaniem jest sprzątanie kuchni i łazienek, gdzie zanieczyszczenia są często mieszaniną osadów nieorganicznych z resztkami organicznymi. Do tego są to miejsca, w których bezpieczeństwo i higiena jest na pierwszym miejscu, dlatego tak ważne staje się to, jakie środki wykorzysta się w trakcie czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Zakład usług komunalnych Poznań podpowie, jak może wyglądać to w praktyce.

Jakie środki wybrać do czyszczenia?

Obecnie, jeśli chodzi o tego rodzaju środki, panuje podział na zwolenników metod naturalnych (octu, sody) oraz tych, którzy używają silnych, ale bardzo skutecznych detergentów syntetycznych. Są one substancjami, które będą w stanie usunąć nalot z mydła czy też niezbyt grubą warstwę kamienia. Jednak nie mają one działania bakteriobójczego (lub jest ono bardzo słabe). Nie poradzą one sobie na pewno z gruntownymi porządkami (np. po remoncie). Warto wiedzieć, że choć wiele mówi się o tym, że są one lepsze, bo mają “naturalne pochodzenie”, to tak naprawdę one także są środkami chemicznymi (jak produkty syntetyczne). Więc mają takie samo działanie, ale przez mniejsze skoncentrowanie są po prostu słabsze.

Służące do czyszczenia środki syntetyczne są zaś najczęściej silnymi detergentami o kwasowym lub zasadowym charakterze. Na tej podstawie wybiera się je do konkretnych zanieczyszczeń. Trzeba na nie uważać, bo mogą niszczyć niektóre powierzchnie, jednak użytkowane właściwie są wygodniejszą i często bardziej opłacalną metodą sprzątania.

Dobre i naturalne środki czyszczące

Soda oczyszczona (wodorowęglan amonu) – to silny wybielacz optyczny. Do czyszczenia, przede wszystkim łazienki, może ona przybierać różne formy:

  • roztworu o niewielkim stężeniu, którego można użyć do codziennego przemywania muszli klozetowej czy bidetu,
  • półpłynnej pasty, która ma nieco silniejsze działanie od roztworu i sprawdzi się przy usuwaniu mocniejszych zanieczyszczeń (np. raz w tygodniu),
  • gęstej pasty, która służy do wybielania fug (co wiąże się z uszkodzeniem ich najbardziej zewnętrznej warstwy); można ją używać jedynie sporadycznie.

Natomiast ocet, najlepiej spirytusowy o stężeniu 10%, sprawdza się jako środek do usuwania nalotu z kamienia czy też np. stwardniałych osadów z mydła. Co ważne, działa on kontaktowo, a więc szorowanie nie przyspiesza procesu czyszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest za to wylanie octu na papierowy ręcznik i zostawienie go na jakiś czas na zabrudzonej powierzchni, gdzie poradzi sobie nawet z grubą warstwą osadu. Inną z opcji czyszczenia jest przygotowanie pasty z sody i octu.

Wygodne i funkcjonalne środki syntetyczne

Poszukując dobrych i skutecznych środków czyszczących, jednak o mocniejszym działaniu niż soda i ocet, należy postawić na detergenty ze sklepów. Zasada ich działania często jest taka sama jak środków “naturalnych”, ale wiele z nich zawiera dodatkowe składniki, które nie tylko usprawniają usuwanie zabrudzeń organicznych, ale też są skuteczniejsze (pienią się, co powoduje silną walkę z zabrudzeniami). Kupując tego rodzaju produkty, trzeba sprawdzić ich pH. Najpopularniejsze i dostępne w większości sklepów są mają pH nieznacznie kwasowe lub zasadowe.

Jednak środki dużo droższe, ale też wydajniejsze i znacznie bardziej specjalistyczne, najczęściej mają pH w przedziale 0-1 albo 14. Oznacza to wtedy, że są bardzo agresywne. Poznanie pH produktu pozwoli stwierdzić, do jakich powierzchni może on zostać zastosowany. I tak np. środki kwasowe nie sprawdzają się do mycia stali i większości kamieni, a emalia nie powinna być myta preparatami silnie zasadowymi.