Jak w prosty sposób możemy bardziej dbać o środowisko?

ochrona środowiska

Konieczność dbania o środowisko jest szeroko propagowana, nie tylko w życiu publicznym, ale również w szkołach, instytucjach oraz wielu innych placówkach. Świadomość społeczeństwa na ten temat jest coraz większa, jednak wiele osób wciąż nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak duży wpływ mają działania pojedynczych osób, które zsumowane stanowią prawdziwą siłę. Aby dbanie o środowisko stało się czymś naturalnym i rutynowym, warto uświadomić sobie jakie codziennie, proste czynności mogą przyczynić się do poprawy. O czym należy wspomnieć?

  1. Zabieraj własną bawełnianą torbę na zakupy.

Walka z jednorazowymi plastikowymi reklamówkami nie należy do łatwych, jednak widoczne są postępy w tej dziedzinie. Jeśli również chcemy dołożyć swoją cegiełkę, należy jak najszybciej zaopatrzyć się w torbę bawełnianą i to właśnie do niej pakować wszystkie zakupy. Jest to naprawdę niewielki wydatek. Torby są powszechnie dostępne, a niektóre modele mogą stać się nawet modnym dodatkiem. Samo posiadanie to jedno, prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza na początku, jest pamiętanie o ich zabieraniu ze sobą do sklepu. Rozwiązaniem tego problemu jest stałe trzymanie torby w samochodzie, shopperce lub w koszyku rowerowym, w zależności od tego w jaki sposób najczęściej docieramy do marketu. Można również zawiesić ją w widocznym miejscu tuż przy wyjściu.

  1. Pozbywaj się śmieci w sposób odpowiedzialny.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące segregowania śmieci dzielą odpady na szkło, metal i tworzywa sztuczne, papier oraz odpady biodegradowalne. Niejednokrotnie w domu lub biurze pojawią się resztki, które nie klasyfikują się do żadnej z tych opcji. Co można zrobić w takim wypadku? Niejedna firma sprzątająca ma w swojej ofercie sprzątanie nietypowych odpadów. Można zaliczyć do nich np. stary sprzęt elektroniczny, śmieci pozostałe po remoncie, części samochodowe lub leki. Korzystając z pomocy profesjonalistów, jesteśmy w stanie nie tylko pozbyć się niechcianych rzeczy, ale również świadomie zadbać o ich bezpieczny wywóz. Firma sprzątająca, która ma w swojej ofercie taką usługę zadba o sterylne warunki i przede wszystkim o przetransportowanie w odpowiednie miejsce. Oprócz odpowiedzialnego pozbywania się trudnych odpadów, należy oczywiście pamiętać o segregacji śmieci, zarówno w domu, jak i biurze.

  1. Sprawdzaj składy produktów do sprzątania.

Najtańsze środki używane w domu i biurze najczęściej zawierają całe mnóstwo szkodliwych substancji, które wywierają negatywny wpływ na środowisko, a ponadto mogą podrażniać skórę. Warto zatem zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów oraz to czy posiadają informację o ekologicznym składzie. Jeśli utrzymaniem czystości w biurze zajmuje się firma sprzątająca lub dopiero mamy zamiar podpisać z nią umowę, również dobrze byłoby dowiedzieć się z jakich preparatów korzysta.

  1. Kupuj produkty w świadomy sposób.

Konsumpcjonizm jest jednym z największych problemów naszych czasów. Kupujemy ogromne ilości rzeczy, jedzenia oraz ubrań, które nie są nam potrzebne. Niezwykle ważne jest uświadomienie sobie tego, że większość zakupów stanowi wynik działania reklamy. Aby ograniczyć ryzyko kupowania kolejnych nieprzydatnych produktów, przed wyjściem do sklepu najlepiej zrobić listę zakupów i ściśle się jej trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w przedmioty wielokrotnego użytku. W kwestii ubrań, warto co jakiś czas odwiedzić second hand, zamiast kupować kolejną plastikową rzecz w popularnej sieciówce.