Jak utrzymać czystość w sklepie?

Ruchome schody

Każdy sklep, niezależnie od jego rodzaju, wymaga utrzymywania w nim odpowiedniego stopnia czystości. Jest to wymogiem określanym przez Sanepid oraz zasady BHP. Sprzątanie sklepów jest ważne z kilku powodów, przede wszystkim tych dotyczących higieny, jednak oczywiście estetyczny wygląd wnętrza sklepu wpływa pozytywnie na samopoczucie klientów (zachęcając ich do odwiedzania konkretnego miejsca).

Utrzymywanie czystości w sklepie

Nie jest to zadanie nazbyt trudne, ale jest oczywiście dość czasochłonne. Wymaga też systematyczności, rzetelności w wykonywaniu określonych zadań oraz stosowania odpowiednich środków czystości. Nie powinno używać się do tego płynów do mycia stosowanych w domu, ponieważ powierzchnie w sklepie wymagają odpowiednich preparatów (takich, które pochodzą z profesjonalnych linii produktów). Zachowanie w sklepie czystości (a więc higieny na najwyższym poziomie), musi opierać się na regularnym używaniu środków przeznaczonych do różnego rodzaju powierzchni. Podstawowym asortymentem do takich zadań będą środki czystości:

  • służące do czyszczenia i pielęgnacji podłóg,
  • do czyszczenia ścian glazurowanych,
  • do czyszczenia powierzchni wodoodpornych,
  • do czyszczenia powierzchni sanitarnej,
  • do odświeżania powietrza w sklepie.

Trzeba pamiętać, że utrzymanie czystości w sklepie będzie skuteczne, kiedy będzie stosować się określone produkty – zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem.

Sprzątanie sklepów Poznań – czyszczenie określonych powierzchni

Do utrzymywania czystości podłóg trzeba wybierać takie preparaty, które sprawią, że będzie ona czysta i lśniąca przez długi czas. Najlepiej zaś kiedy będzie to płyn zbytnio się niepieniący i jednocześnie usuwający z podłóg wszelkie zabrudzenia (bez powstawania smug), który będzie też dość szybko odparowywał. Specjalistyczny produkt sprawi też, że brud będzie z trudem przylegać do wyczyszczonej wcześniej powierzchni.

Oddzielnym środkiem należy czyścić sklepowe meble wykonane ze stali nierdzewnej. Musi być to preparat o własnościach czyszczących i odtłuszczających, który nie będzie pozostawiał na czyszczonym materiale smug i plam. Sklepowe ściany, które przynajmniej w części są pokryte glazurą, należy myć płynem, który będzie penetrował nawet trudno dostępne miejsca i doczyści nawet najbardziej zanieczyszczone fugi.

Oczym jeszcze trzeba wiedzieć?

Ogólne sprzątanie sklepu trzeba wykonywać codziennie, a regularnie (w określonych odstępach czasu) należy przeprowadzać gruntowne porządki. Jest to zadaniem koniecznym, w którego efekcie w sklepie panuje higiena pracy, klienci mają zapewnione bezpieczeństwo, a w zadbanej przestrzeni po prostu o wiele przyjemniej robi się zakupy. Zachęca to więc do systematycznych odwiedzin. Jeśli chodzi o sprzątanie sklepów, to codziennie powinno odbywać się w nich mycie podłóg. Robi się to najczęściej wieczorem, po zakończeniu sprzedaży.

Jednak w wybranych przestrzeniach (na przykład wokół stoisk z owocami i warzywami) mycie podłogi należy powtarzać nawet kilka razy dziennie. Mogą w tym pomóc specjalistyczne maszyny, to znaczy automaty szorująco-zbierające. Pozwalają one bowiem na systematyczne i bezpieczne mycie podłóg także w obecności klientów, w godzinach funkcjonowania sklepu. Maszyny te działają cicho, a zarazem szybko i bardzo dokładnie: zamiatając, myjąc i susząc posadzki.

W marketach bardzo ważne jest także to, by taśma do wykładania towarów była czyszczona i dezynfekowana – nawet kilka razy w ciągu jednego dnia. Trzeba bowiem pamiętać, że prowadzenie sklepu wiąże się ze spełnieniem obowiązków związanych również z zasadami przestrzegania higieny pracy.