Jak przestrzegać zasad higieny w sklepie?

sprzątanie w markecie

Okres pandemii jest niezwykle trudny zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Aby ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania na COVID-19, należy trzymać się zaleceń rządowych, dotyczących dystansu społecznego. Nie mniej ważne jest przestrzeganie zasad higieny, szczególnie w sklepach i miejscach, w których gromadzi się duża liczba osób. Wielu przedsiębiorców korzysta z usług profesjonalnych firm oferujących sprzątanie marketów. Specjalne preparaty dezynfekujące są rozpylane na wszystkie powierzchnie narażone na bliski kontakt z klientami. Jednak nawet podjęcie takich środków zapobiegawczych nie zwalnia klientów z zachowania szczególnej ostrożności.

Podstawowe zasady higieny

Wchodząc do niewielkiego warzywniaka, czy wielkopowierzchniowego hipermarketu trzeba bezwzględnie założyć maskę. Najlepiej wybierać modele oznaczone jako N95 lub N99, ponieważ wyróżniają się największą skutecznością. Warto zaznaczyć, że nawet najlepsza maseczka na rynku nie zapewnia 100% ochrony. Jej zadaniem jest ograniczanie ryzyka zarażenia.

Ponadto gdy zakłada ją osoba, która przechodzi chorobę bezobjawowo, zmniejsza możliwość zarażenia przypadkowych osób w sklepie. Maseczki wykonane z naturalnych materiałów takich jak len lub bawełna można śmiało prasować. Gdy materiał zostanie poddany wysokiej temperaturze, wówczas następuje pewnego rodzaju sterylizacja. Choć nie usuwa ona wszystkich bakterii, to z pewnością znacząco ogranicza ich liczbę. Maseczki warto prasować codziennie.

  • Kolejną istotną kwestią jest dezynfekcja rąk. Zanim wejdziemy do sklepu, powinniśmy użyć płynu dezynfekującego. Niestety w wielu przypadkach dozowniki są puste, dlatego koniecznie należy nosić ze sobą niewielką butelkę własnego preparatu. 100 ml w zupełności wystarczy.
  • Zanim zaczniemy wybierać owoce lub warzywa, trzeba założyć rękawiczki jednorazowe. Unikajmy dotykania wszystkich produktów. Sięgajmy tylko po te, które zamierzamy kupić.
  • Dobrą praktyką jest stałe używanie rękawiczek. Warto jednak pamiętać, że nie można ich nosić w nieskończoność. W zależności od częstotliwości przebywania w miejscach o podwyższonym ryzyku zachorowania, warto je zmieniać nawet codziennie.

Stojąc przy kasie, należy zachować m.in. 2 metry odległości od innych osób. Nie należy dotykać i opierać się o ladę sklepową. Przed zakupami warto przygotować sobie listę, która znacząco skróci czas przebywania w sklepie.

Regularne sprzątanie marketów i częsta dezynfekcja

Przedsiębiorcy także muszą szczególnie zadbać o sklep. W trakcie pandemii nie wystarczy standardowe sprzątanie marketów. Przede wszystkim należy używać specjalnych środków dezynfekujących, cechujących się wysoką zawartością alkoholu.

  • Miejsca szczególnie narażone na dotyk powinny być regularnie dezynfekowane. Częstotliwość należy dopasować do liczby klientów. Im jest ich więcej, tym dezynfekcja musi być przeprowadzana częściej. Do tego celu, oprócz specjalnego preparatu, należy używać jednorazowych ręczników papierowych. Dla większego bezpieczeństwa, osoba wykonująca dezynfekcję musi mieć założoną maseczkę, rękawiczki i okulary ochronne.
  • Sprzątanie marketów wykonywane przez profesjonalne firmy jest niezwykle skrupulatne. Doświadczeni pracownicy czyszczą i dezynfekują nawet trudno dostępne miejsca.

Czysty sklep zachęca do ponownych odwiedzin, dlatego takie sprzątanie warto traktować jako inwestycję, która z pewnością się zwróci. Wszyscy wspólnie musimy zadbać o higienę w sklepach i innych miejscach, w których w ciągu dnia przebywa dużo osób. Choć często bywa to kłopotliwe i czasochłonne, to powinno na stałe wejść nam w nawyk. Tylko w taki sposób ograniczymy ryzyko zachorowania.