Jak możemy zminimalizować ilość kurzu w biurze?

sprzatanie firm poznań

Kurz to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakim zmagamy się zarówno w domu, jak i biurze. Drobinki osiadają na wszystkich przedmiotach i powierzchniach, a ich całkowite pozbycie się niestety należy do niemożliwych. Głównym sprawcą zamieszania są jednak roztocza, czyli niewielkie pajęczaki, których odchody i odnóża wywołują alergię na kurz. Typowymi objawami są kaszel, swędzenie oraz problemy z oddychaniem. Chcąc utrzymać porządek w biurze i zminimalizować narastanie kurzu, konieczna będzie firma sprzątająca. W jaki sposób jeszcze możemy ograniczyć problem?

Czym zajmuje się firma sprzątająca?

Wynajem profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem to strzał w dziesiątkę nie tylko dla właścicieli dużych biur. Niezależnie od powierzchni, pomieszczenia firmowe mają pełnić funkcję reprezentacyjną. Bardzo ważny jest także komfort pracy. Wielogodzinne przesiadywanie w pokoju, w którym znajdują się ogromne ilości kurzu jest niezdrowe i szczególnie uciążliwe dla osób uczulonych, których liczba w Polsce nieustannie rośnie.

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie firma sprzątająca, która zajmie się regularnym odkurzaniem pomieszczeń oraz ścieraniem kurzu. Ponadto podejmuje się takich działań jak mycie podłóg, okien oraz czyszczenie mebli skórzanych i tapicerowanych. Warto zaznaczyć, że osoby sprzątające docierają nawet do najtrudniejszych i mało widocznych miejsc, aby przywrócić porządek. Dzięki temu zyskujemy pewność, iż cała powierzchnia biura została idealnie wysprzątana. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza kratki wentylacyjne, na których kurz gromadzi się w ogromnych ilościach.

W jaki sposób ograniczyć ilość kurzu?

Choć firma sprzątająca zajmie się utrzymaniem porządku, warto wprowadzić w biurze kilka zmian, dzięki którym zmniejszymy ilość kurzu. Jakie kroki należy podjąć?

  • Bardzo ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, nawet zimą. Warto otwierać okno nawet kilka razy na godzinę, aby doszło do wymiany powietrza. W ten sposób roztocza będą namnażać się w wolniejszym tempie, a pracownicy poczują się bardziej świeżo.
  • Warto rozważyć pozbycie się dywanów i ciężkich zasłon jeśli takie znajdują się w pomieszczeniach biurowych. Nawet jeśli firma sprzątająca dba o ich regularne odkurzanie i tak znajduje się w nich całe mnóstwo roztoczy. Co więcej, utrzymanie dywanów w nieustannej czystości jest dosyć problematyczne, zwłaszcza w okresie zimowym.
  • Wszelkie segregatory, teczki i inne elementy znajdujące się na widoku najlepiej schować do zamkniętych półek. W ten sposób unikniemy gromadzenia się kurzu na powierzchni akcesoriów biurowych. Liczba drobiazgów leżących na wierzchu powinna być jak najmniejsza.
  • Bardzo ważnym aspektem jest także kontrolowanie temperatury panującej w pomieszczeniach. Roztocza źle znoszą niskie temperatury, za to doskonale czują się w pokojach gdzie jest duszno i sucho. Optymalna temperatura to 21 stopni Celsjusza.
  • Kurz zbiera się w dużych ilościach również na powierzchni żaluzji. Stają się one prawdziwym siedliskiem roztoczy, nawet jeśli są regularnie czyszczone. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wymiana na rolety.

Kolejną możliwością jest zainwestowanie w oczyszczacz. Zaletą tego urządzenia jest nie tylko zmniejszenie liczby roztoczy, ale również pozbycie się zanieczyszczeń takich jak smog oraz pyłków drzew czy innych roślin. W środku oczyszczacza znajdują się specjalne filtry, najczęściej HEPA/EPA, na których osiadają drobinki.