Jak dbać o trawniki podczas upałów?

sprzątanie osiedli

Aby trawa była bujna i zdrowa, należy o nią odpowiednio dbać. Każda pora roku rządzi się swoimi prawami, dlatego warto poznać zasady pielęgnacji trawnika zarówno w trakcie ciepłych, jak i chłodnych miesięcy. Upalne lato to szczególnie istotny czas, w trakcie którego trawa jest narażona na bardzo wysokie temperatury. Ponadto, długie okresy między opadami deszczu sprawiają, że piękny trawnik może szybko zamienić się w nieestetycznie wyglądający teren. Wiele osób powierza opiekę profesjonalnym firmom z wieloletnim doświadczeniem. Przedsiębiorstwa tego typu oferują również sprzątanie osiedli, dzięki czemu można zlecić jednoczesne wykonanie obu czynności. Takie rozwiązania praktykują m.in. zarządcy nieruchomości i np. osiedli.

W jaki sposób dbać o trawnik w trakcie lata?

Przede wszystkim nie należy zapominać o regularnym koszeniu. Wiele osób ustawia noże kosiarki zbyt nisko, licząc na to, że odstępy między koszeniami będą dłuższe. Niestety, w praktyce tak to nie działa. Odsłaniając delikatne części źdźbła, istnieje duże ryzyko, że trawa zostanie po prostu przypalona. Warto również dokładnie naostrzyć noże, dzięki czemu rośliny będą ścinane, a nie szarpane.

  • Kolejną niezwykle istotną kwestią jest podlewanie. Nie warto podlewać trawnika w środku dnia, ponieważ duża ilość wody zwyczajnie wyparuje. Z kolei wieczorem gleba jest zbyt nagrzana. Warto wstawać wcześnie rano i obficie podlać cały trawnik. Jest to szczególnie ważne w przypadku stosunkowo młodej trawy, która nie ma jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego.
  • W trakcie intensywnego wzrostu, każda roślina potrzebuje dużo energii. Podczas upałów, bardzo ważne jest nawożenie. Wykorzystując nawozy mineralne, dostarczamy wszystkich elementów, niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ zbyt duża ilość również działa niekorzystnie. Cały proces warto przeprowadzać w pochmurny dzień, najlepiej przed opadami deszczu. Wówczas wchłanialność preparatów tego typu jest największa. Firmy oferujące m.in. sprzątanie osiedli dysponują zwykle profesjonalnymi produktami, dopasowanymi do wymagań konkretnych roślin.

Im bardziej przyłożymy się do pielęgnacji trawnika, tym trawa będzie zdrowsza, a co za tym idzie, piękniejsza.

Co jeszcze warto wiedzieć o letniej pielęgnacji trawnika?

Nie należy zapominać również o regularnym odchwaszczaniu trawnika. Częstotliwość należy dopasować do liczby niepożądanych roślin. Im jest ich więcej, tym odchwaszczanie trzeba przeprowadzać częściej.

  • W skrajnych przypadkach, w których trawa prawie całkowicie uschła, odbudowę trawnika należy zacząć od jej usunięcia. Warto dokładnie skosić wysuszone rośliny, dzięki czemu przyrost nowych będzie znacznie szybszy.
  • Coraz większą popularnością cieszą się kosiarki samojezdne. Nic dziwnego, dzięki urządzeniom tego typu możemy zaoszczędzić dużą ilość czasu. Należy jednak pamiętać, że kosiarki samojezdne nie mogą ścinać trawy zbyt nisko. Niezwykle istotne jest również prawidłowe wypoziomowanie mechanizmu odpowiadającego za ścinanie.

Zaniechanie czynności pielęgnacyjnych w pierwszej fazie prowadzi do nieestetycznie wyglądających, pożółkłych obszarów, które stale się powiększają. Następna faza to powstawanie tak zwanych dziur. Warto pamiętać, że im trawnik będzie bardziej zaniedbany, tym więcej czasu i pracy trzeba poświęcić na jego odnowienie. Osoby, które ze względu na swoją pracę nie mają czasu zająć się trawnikiem, decydują się na skorzystanie z usług firm specjalizujących się w pracach ogrodniczych. Takie przedsiębiorstwa oferują również inne usługi, jak chociażby sprzątanie osiedli, kamienic, biur, a nawet sklepów.